Kuba

Detail státu

Kuba Kuba - transparent

Nabízíme 231 ubytovacích kapacit za cenu 18 300 Kč - 206 290 Kč.

Destinace:

 

KUBA

Kuba je největší ostrov Karibiku obdařený palmovými stromy, dusným počasím, rytmy, které Vás donutí pohupovat se v bocích v rytmu Salsy. Dlouhé pobřeží s nádhernými plážemi pokrytými bílým pískem, bohatý podmořský život u ostrovů Cayo Largo a Cayo Coco, přemíra rumu a nejlepší ručně vyráběné doutníky na světě jsou vizitkou Kuby. Stejně tak jako její hlavní město Havana – místo s magickou přitažlivostí, kombinující nádherné stavby španělské koloniální architektury, pulsující pouliční život a staré americké automobily ze 40-tých let minulého století.


Kubánci jsou obdařeni mimořádnou nezlomností, tolerancí a radostí ze života.  Jak zjistíte jsou Kubánci i velmi pohostinní a zvou návštěvníky do svých přecpaných domovů, které jsou vybaveny těmi nejstaršími přístroji jaké si jen dokážete představit. Kuba je zážitek, který stojí za to prožít.

Kuba je ostrovní stát v Severní Americe respektive v Karibiku. Kuba je jednou z posledních existujících zemí, která je ovládána komunisty a existuje zde ještě tzv. socialismus sovětského typu (zde ovšem velice specifický). Na východě Kuby se nachází vojenská základna Spojených států amerických zátoka Guantánamo, kterou Kuba v roce 1901 pronajala USA. Spojené státy americké jsou také (spolu s Mexikem) bezprostředním sousedem Kuby geograficky, americká Florida je od Kuby vzdálena něco málo přes 50 km severním směrem. Kubu a Mexiko odděluje mohutný Mexický záliv. Ostatní ostrovní státy (Bahamy, Haiti, Jamajka) se nacházejí severovýchodním až jihovýchodním směrem.

Oficiální název: Kubánská republika

Hlavní město: Ciudad de La Habana (Havana) - 2,156 mil. obyvatel

Rozloha: 110 860 km2

Počet obyvatel: 11 308 764

Oficiální jazyk: Španělština

Státní zřízení: republika

Administrativně správní členění země:14 provincií (jedna z nich je hlavní město) + zvláštní okrsek Isla de la Juventud

Hlavní náboženství: Ateisté, Katolíci, africká náboženství - oficiální čísla nejsou publikována.

Národnostní složení: Na Kubě existuje pouze kubánská národnost. Někteří občané mají dvojí národnost po rodičích, podle toho, odkud se na Kubu přistěhovali. Tato druhá národnost však slouží pouze pro usnadnění cestování do původní vlasti rodičů. Nikde jinde se na Kubě neuvádí.

mulati: 51 %, běloši: 37 %, černoši: 11 %, asiati: 1 %

Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky španělština

Ostatní nejčastěji používané jazyky: angličtina v obchodním styku, pro styk s turisty také francouzština, italština a němčina.

Další velká města: Santiago de Cuba – 1,044 tis. Obyvatel, Camagüey - 783 tis. Obyvatel, Holguín - 1,035 tis. Obyvatel

 

Charakteristika

Místní režim dnes na jednu stranu izoluje zemi od hlavních globálních vlivů světa, na druhou stranu však uchovává pro turisty svoji tradiční a neopakovatelnou atmosféru, která se postupem času ve většině zemí světa vytrácí.

O Kubě se mluví jako o největším, nejrozmanitějším a nejkrásnějším ostrově Velkých Antil, jako o perle Karibiku s bělostnými plážemi a sytou zelení tropického pralesa ve vnitrozemí. Ostrov se může pochlubit unikátními až 300 metrů vysokými vápencovými útvary – mogoty – s je jich druhohorní flórou. Oplývá nekonečnými pomerančovými, ananasovými a banánovými plantážemi a nechybí zde ani hory legendární pohoří Sierra Maestra se tyčí do výše necelých 2000 metrů. Těm z vás, kteří holdují potápění a pozorování podmořského života, ukáže Guantanamera ráj na zemi u korálových útesů v Karibském moři. Všichni potápěči vědí, že tato oblast patří k nejznámějším potápěčským lokalitám v celosvětovém měřítku.

Dalším lákadlem jsou jistě historická města jako Santiago de Cuba, Trinidad neboBaracoa, z nichž mnohá patří na seznam světovéhokulturního dědictví organizace UNESCO. Nelze však vynechat ani hlavní město a největší metropoli Karibiku Havanu. Město, kde se jako zázrakem ocitnete v jedné chvíli v několika časových epochách současně, od klidně plynoucích dob staré španělské koloniální metropole přes první polovinu 20. století, kdy městu vládli bohatí mafiáni. Připomínkou jejich zlaté éry je značná část vozového parku, který dnes v Havaně uvidíte. Současnost na vás dýchne pohasínajícím experimentem s karibským typem socialismu, který se zračí v odhodlaných pohledech revolucionářů Che Guevary a Camilla Cienfuegose, shlížejících z mnoha zdí hlavního města.

Pro osvěžení vám jistě všude nabídnou buď kubánský rum, nejlépe zlatavě hnědou reservu, nebo některý z osvěžujících koktejlů míchaných zpravidla z bílého rumu, které světu daly havanské bary, ať už je to cuba libre (rum s colou), velmi oblíbené ovocné daiquiri nebo osvěžující mojito. Nezapomeňte se nechat poučit o místě, které miloval světoznámý spisovatel Ernest Hemingway. V jednom z místních barů ochutnal cubu libre, kterou ve svých knihách vychválil do nebes podobně jako francouzský koňak.

Můžete být i svědky toho, jak se vyrábějí originální kubánské doutníky, vyhledávané znalci na celém světě. Sami se tak můžete přesvědčit, co je pravdy na tradované technologii výroby, která si žádá šikovnost kubánské mulatky.

Oblasti

Cayo Santa María

Ostrov Cayo Santa María leží v Atlantském oceánu, patří do souostroví Cayos – Královské zahrady (Jardines del Rey). Hlavní město provincie – Santa Clara – je vzdáleno asi 116 km. S pevninou ostrov spojuje 48 km dlouhá hráz. Naleznete zde 10 km nádherných pláží lemovaných korálovým útesem s pestrobarevným životem. Zdejší ekosystém vyhlásilo UNESCO rezervací biosféry.

Cayo Coco a Cayo Guillermo

Malé ostrůvky Cayo Coco a Cayo Guillermo, které jsou s pevninou spojeny 17 km dlouhou hrází, patří mezi nejkrásnější letoviska severu Kuby. Havana je vzdálena 500 km a Varadero 400 km. Jak z Havany, tak z Varadera lze na ostrovy cestovat autem nebo letadlem. Jsou součástí panenského souostroví Archipiélago de Camagüey, známého pod jménem Jardinas del Rey (Královy zahrady). Ostrůvky jsou obklopeny druhou největší korálovou bariérou na světě (po Velké australské) s rozmanitým mořským životem. Čekají zde na vás nádherné bílé písečné pláže lemované palmami a průzračné teplé moře vybízející k celé řadě vodních sportů či jen k báječné a zasloužené relaxaci.

Varadero

Největší a nejznámější turistické středisko Kuby Varadero se nachází 140 km východně od Havany. Tvoří ho nádherná bělostná pláž o délce 16 km, podél níž je postaveno přes 50 hotelů a velkých turistických komplexů. Naleznete zde bohatou nabídku nejrůznějších aktivit (golf, výlety lodí, delfinárium).

Cayo Largo

Ostrov Cayo Largo mnozí návštěvníci považují za nejkrásnější místo na Kubě. Ostrov má vlastní mezinárodní letiště a od Havany je vzdálen asi 40 minut letu. Všude kolem něj se třpytí nádherná hladina Karibského moře. Je dlouhý a úzký – nejužší místo má okolo 800 m a nejširší 6,5 km. Každého návštěvníka na ostrově osloví na 27 km fascinujících bělostných pláží s průzračným mořem, které jako by ani nebyly z tohoto světa.

Guardalavaca

Turistické středisko Guardalavaca se nachází v severovýchodní části ostrova Kuby, přibližně 54 km od Holguínu. Právě v této oblasti se v roce 1492 poprvé vylodil Kryštof Kolumbus. Středisko svým návštěvníkům nabízí nádhernou pláž s jemným pískem, průzračně modrou vodu Atlantského oceánu a mnoho míst k potápění.

Havana

Navštívit Kubu a nezastavit se v Havaně je těžko odpustitelná chyba. Havana je bezpochyby jedním z nejbizarnějších míst tohoto světa, kde se v jednom momentě prolínají jednotlivé historické epochy a kulturní styly. V největším a podle mnohých nejkrásnějším městě Karibiku najdete pestrobarevnou směsici koloniálních památek, monumentů okázalosti mafiánských bossů 30. let, památníků reálného socialismu karibského typu a to vše podbarvené vůní kubánských doutníků, chutí nejkvalitnějšího kubánského rumu a rytmy karibské hudby. V současném globalizovaném světě je Havana jednou z mála metropolí, které si uchovávají svou vlastní vůni, chuť a atmosféru.

Vstupní formality

pro vstup do země je nutné vízum ve formě turistické karty, kterou pro Vás naše cestovní kancelář zařídí.

Dále platný cestovní pas (doba platnosti minimálně 6 měsíců po ouštění země), při vstupu do země cestující vyplňuje malý vstupní formulář; kopii, která mu zůstává, musí bezpodmínečně předložit při opuštění země, formulář je na hranici přísně vyžadován. V případě ztráty lze s určitým časovým prodlením (ověřování totožnosti turisty v centrální evidenci) získat nový. Při odletu ze země musí každý cestující povinně zaplatit letištní poplatek (25,- USD za osobu).

Měna

v zemi legálně platí dvě měny:

Kubánské peso – Peso Cubano Nacional (CUP) / 100 centavos (nacionales)

Konvertibilní peso – Peso Cubano Convertible (CUC) / 100 centavos (convertibles)

peso convertible CUC – hlavní užívaná měna, obdoba „tuzexových bonů”, emitována uvnitř země; aktuální kurz je 1 EUR = 1,4030 CUC; směnitelnost CUC je pouze na Kubě

peso nacional CUP – ve státních směnárnách kurs:1 CUC = 24 CUP (duben 2008)

euro EUR – používání této měny je zavedeno v izolovaných turistických centrech jako Varadero, ostrovy Cayo Largo, aj; Eurem je sice možno platit, ale tím stylem, že u pokladny vám vezmou eura, ale provedou přepočet na CUC a výdavek vám vrátí v CUC; účelem zavedení této měny je zjednodušit a tím zpříjemnit pobyt turistů, z nichž okolo poloviny přijíždí právě ze zemí EU

Většina obchodů prodává zboží za CUC. Řadový Kubánec však téměř nemá oficiální možnost, jak si CUC vydělat. V obchodech za CUP se dostanou pouze přídělové potraviny a ve velmi omezené míře také technické výrobky kubánské produkce nebo asijské provenience (nejobyčejnější oděvy a obuv, rákosový nábytek apod.). Za CUP je také zelenina a ovoce na tržišti. Největším zdrojem CUC pro Kubánce jsou dary od jejich příbuzných žijících v zahraničí (podle mezinárodních odhadů to je ročně až 1,2 miliardy USD).

Klima

Na Kubě se dá dovolená strávit prakticky po celý rok. Je zde příjemné tropické klima mírněné severovýchodními větry, vlhká letní sezóna s průměrnými teplotami kolem 27 C panuje od května do října, sušší zimní období s teplotami okolo 22 C vládne mezi listopadem a dubnem. Období dešťů, typické pro oblast Karibiku, začíná na Kubě v květnu a končí většinou v řijnu. Od června do listopadu se zde vyskytují hurikány (nejhorší bouřky v září a říjnu), které se střídají s prudkými přeháňkami.

 

Výsledky hledání
Náš tip
Copacabana

Copacabana

Kuba » Havana

1170 termínů / 18 Last minute / 14 First minute

Strava: SN, Al Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky vlastní LM FM

Náš tip
Hotel Acuazul

Hotel Acuazul

Kuba » Varadero

598 termínů / 183 Last minute / 413 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, VIE Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Villa Tortuga

Villa Tortuga

Kuba » Varadero

2179 termínů / 75 Last minute / 4 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, VIE Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Brisas del Caribe

Brisas del Caribe

Kuba » Varadero

633 termínů / 73 Last minute / 413 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, VIE Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Lincoln

Lincoln

Kuba » Havana

82 termínů / 1 Last minute / 1 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Bellevue Palma Real

Bellevue Palma Real

Kuba » Varadero

179 termínů / 73 Last minute / 1 First minute

Strava: Al Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Be Live Experience Varadero

Be Live Experience Varadero

Kuba » Varadero

610 termínů / 154 Last minute / 340 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, VIE Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Memories Varadero Beach Resort

Memories Varadero Beach Resort

Kuba » Varadero

1450 termínů / 176 Last minute / 22 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, VIE Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Club Tropical

Club Tropical

Kuba » Varadero

189 termínů / 74 Last minute / 1 First minute

Strava: Al Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Neptuno Tritón

Neptuno Tritón

Kuba » Havana

109 termínů / 1 Last minute / 1 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM


další nabídky >


TOPlist