Srí Lanka

Detail státu

Srí Lanka Srí Lanka - transparent

Nabízíme 215 ubytovacích kapacit za cenu 18 290 Kč - 160 700 Kč.

Destinace:

Srí Lanka, dříve známá jako Cejlon, jejíž břehy jsou omývány vodami Indického oceánu, bezesporu patří k těm místům, které nás přitahují svým kouzelně exotickým tajemnem. Je to země plná kontrastů: písčité pláže s možností tropického koupání, kokosové palmy, malebné vesnice, řeky protékající mezi čajovými plantážemi, vodopády, starobylá městečka. Umění, kultura i životní styl místních obyvatel jsou ovlivněny buddhismem a hinduismem. Téměř na každém kroku potkáte sochy Buddhy, mnohdy v nadlidské velikosti, pocházející z doby před mnoha staletími. Toužíte-li po netradičně strávené dovolené, vydejte se na průzkum vnitrozemí. V horách narazíte na romantické potůčky s vodopády, stráně, kde se pěstuje známý cejlonský čaj, a zajímavé osady s domorodým obyvatelstvem. Postupně budete scházet až na pobřeží, které uchvátí i ty nejnáročnější cestovatele. Teplé a provoněné večery lákají k romantickým procházkám či posezení na břehu moře. Sportovní možnosti jsou vynikající, a to jak vodní sporty, tak i plážové. Destinace se výborně hodí ke kombinovaným pobytům na plážích s hodnotnými výlety do vnitrozemí. Vlny Indického oceánu zvou ke koupání oceánského typu, tj. život na plážích určuje rytmus přílivu a odlivu a živý příboj.
 

Geografické údaje

Poloha: jižní Asie
Oficiální název: Demokratická socialistická republika Srí Lanka, do roku 1972 Cejlon
Hlavní město: Colombo - 2,2 mil.obyvatel
Jazyk: sinhalština (74%), tamilština (18%), indoportugalština, šrílanská kreolská malajština
Náboženství: hínajánový buddhismus (69%), hinduisté (15%), muslimové (7%), katolíci (6%)
 

Měna, kurzy

Měna:1 srílanská rupie (LKR) = 100 centů
Aktuální kurz: 100 LKR = 16,79 Kč
Národní měnou na Srí Lance je rupie (LKR, Rs), která se dělí na 100 centů. Jedná se o bankovky o hodnotě 5000, 2000, 1000, 500, 100, 50 a 20 rupií (desetirupiová bankovka byla v roce 2010 nahrazena mincí). Mince jsou v hodnotě: 10, 5, 2 a 1 rupie a 50, 25, 10, 5, 2 a 1 cent. Zajímavostí bankovek je, že jako jediné na světě mají obraz na zadní straně orientovaný „na výšku“.
Cizí měna a cestovní šeky se mohou dovážet bez omezení. Peníze lze směnit již na letišti; samozřejmě je mění i banky a větší hotely; preferovanou měnou je USD. Kursy jsou si velmi podobné (horší jsou zejména při výměně v restauracích), ale banky se významně liší výší poplatků. Peníze směňujte postupně dle potřeby a doklad o směně uchovejte; je to podmínka pro případnou zpětnou směnu na letišti, kde je banka otevřená po 24 hodin. Cestovní šeky mění velké banky (Bank of Ceylon, People´s bank, Seylan Bank, Commercial Bank, Hatton National Bank) i některé hotely. Mezinárodní převody peněz přes Western Union nabízí Seylan Bank (poplatek cca 8 %).
Hotovost lze s kartou vybrat i ve většině bank, ve městech bývají bankomaty, některé však s omezením vybírané částky (do 40 tisíc Rs apod.). Akceptovány jsou platby mezinárodními kartami VISA, American Express, MasterCard a Diners Club. Při platbě kartou se i v hotelích cena navyšuje o 10% poplatek bance. Některé menší obchody nebo restaurace na možnost placení kartou turisty pouze lákají; tuto možnost si raději vždy předem ověřte. Vyplatí se mít malé bankovky USD pro spropitné.
Otevírací doba bank je ve všední dny od 9.00 do 13.00; o víkendech a státních svátcích je zavřeno.

 

Klimatické podmínky

Podnebí je tropické monzunové, kdy se střídají období sucha a období deště. Během léta vane jihozápadní monzun „Yala“, na jihozápadě a západě ostrova proto prší od května do září. V zimě je tomu naopak, vane severovýchodní monzun „Maha“ a od října do ledna až února prší, zejména na východě a severovýchodě. V hornatém středu ostrova lze čekat srážky kdykoliv a jejich množství stoupá s nadmořskou výškou (max. 4000 mm). Teploty se stoupající nadmořskou výškou naopak klesají: na pobřeží činí průměrně ročně 27 °C, v Kandy 20 °C (500 m n. m.) a v horském středisku Nuwara Eliya 16 °C (1900 m n. m.). Teplota mořské vody je celoročně 27 oC. V nižších polohách dosahuje vlhkost vzduchu 75 %.
 

Průměrné teploty v stupních Celsia v měsících
  I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
teplota vzduchu 30 31 31 31 30 30 29 29 29 29 29 30
teplota vody 27 27 28 28 29 29 28 27 27 28 27 27
 

Aktuální teploty

Colombo 27 °C, Moratuwa 27 °C, Negombo 29 °C, Sri Jayavardhanapura 27 °C
 

Teplota vody

Colombo 28 °C, Hambantota 28 °C
 

Ceny

Ceny jsou pouze orientační a mohou se lišit místně, sezónně i v konkrétních podnicích. Za některé služby, včetně vstupů do historických památek, jsou běžné dvojí ceny (pro cizince vyšší).
Ceny v obchodě
voda balená 1,5 l = Rs 30 – 80
voda balená 5 l = od Rs 120
pivo Lion 0,3 l = Rs 80
pivo Ginger 0,66 l = Rs 180 – 220
arak 0,7 l = Rs 700
nealko, coca-cola 0,33 l = Rs 60
cola 1,5 l = Rs 180
mléko 1 l = Rs 150
jogurt 500 ml = Rs 120
1 vejce = Rs 16
margarín 250 g = Rs 200
máslo 200 g = Rs 170
tvrdý sýr (dovoz z Evropy) 150 g = Rs 260 – 400
lovecký salám 150 g = Rs 420
šunka 150 g = 420 Rs
ananas na tržišti 1 ks = Rs 40 – 80
banány 1 kg = Rs 20
zmrzlina 1 porce = Rs 25
míchaný nápoj v kiosku na pláži (piňacolada apod.) = Rs 400
popcorn = Rs 20
Další ceny
pohlednice = Rs 20 – 30
známka do EU = Rs 20
hlídač bot u chrámu = Rs 10 – 20
videokamera na vstupu do památek = RS 500
ajurvédská masáž 1 hod (celé tělo) = od Rs 300 (na hotelu dražší)
 

Clo, dovoz, vývoz

Bez proclení může každá osoba dovézt na Srí Lanku věci osobní potřeby, 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 375 gramů tabáku, 1,5 l lihovin, 2 láhve vína, osobní parfémy a 250 ml toaletní vody. Můžete dovézt dárek nebo suvenýr do maximální ceny 1000 srílanských rupií.
Cestující jsou povinni při vstupu deklarovat drahé kovy, zbraně, drogy, narkotika a zboží obchodní povahy. Nesmí se dovážet narkotika a drogy, indická a pákistánská měna, pornografická a erotická literatura. Vyvézt se může maximálně 250 srílanských rupií, 3 kg čaje a zboží a předměty zakoupené pro osobní potřebu. Vyvážet se nesmí slonovina, želvovina, starožitnosti, narkotika, zvířata a rostliny, zbraně a munice.
Při dovozu či vývozu cizí měny v hodnotě nad 5000 USD je povinnost tuto skutečnost ohlásit při celním odbavení. Ze Srí Lanky je povoleno vyvézt maximálně 250 srílanských rupií.


Srí Lanka je ostrovem s rozmanitým podnebím i krajinou. Tropický deštný prales na jihozápadě, pošmourné, vlhké a často mlhavé pohoří v centrální části, na jehož svazích se daří zejména pěstování čaje, suché nížinné stepy na severu, taková je Srí Lanka. Opravdový turistický ráj tvoří dlouhé písečné pláže s jemným zlatým pískem lemované palmami, rozmanitá flóra a fauna (volně žijící opice, sloni a leopardi, různé druhy vzácného ptactva atd.), starobylá “opuštěná” sídelní města Anuradhapura, Polonnaruwa a Sigiyria a zejména pak přátelské obyvatelstvo. Vleklý národnostně-politický spor, který sužoval ostrov po mnoho let, skončil a Srí Lanka se v současnosti těší z míru a klidu. Právě teď je ten pravý čas poznat ostrov s jedinečnou krásou, než přijedou hordy turistů.

 

                         
                         
                         

Vstupní formality při zájezdech na Srí Lanku
Platnost cestovního pasu musí přesahovat minimálně o 6 měsíců platnost turistického víza, o které se žádá od r. 2012 online předem za poplatek 20 USD/os. (může zajistit i CK za poplatek 650 Kč/os. - zahrnuje platbu za vízum a poplatek za zajištění od CK). Pokud si klient zajišťuje víza sám, nese plnou zodpovědnost za proces.

Klima – kdy na dovolenou na Srí Lanku
Ostrov má po celý rok dobré klimatické podmínky pro cesty za poznáním. Pokud jde o pobyt u moře, tak pro nejpopulárnější letoviska na západě a jihozápadě Srí Lanky platí: od listopadu do dubna zde panují ideální klimatické podmínky s minimálními srážkami, od srpna do začátku listopadu a první polovina měsíce května má dobré klimatické podmínky s přeháňkami většinou v pozdních odpoledních hodinách nebo večer, od konce května do začátku srpna je období monzunů, kdy prší většinou brzy ráno a odpoledne resp. v noci (i přes období dešťů je stále dost slunečních hodin, ale více fouká od moře, počasí je proměnlivé, střídá se slunce a déšť). Upozorňujeme však, že v době celosvětových klimatických změn nelze počasí pro vaši dovolenou na Srí Lance garantovat v žádném ročním období.

Měna a platby na Srí Lance
100 srílanských rupií (LKR) = cca 17 CZK, 1 EUR = cca 147 LKR. V obchodech a obchůdcích většinou neakceptují platby jinou měnou než místní. Doporučujeme směnit peníze na letišti v příletové hale. V Colombu a větších letoviscích lze výběr hotovosti z ATM bankomatů. Nedoporučujeme používat platební karty pro platby v hotelech, obchodech či restauracích, občas dochází k jejich zneužití. Nespouštějte platební a kreditní karty při platbě z očí.

Konzulát na Srí Lance
ČR - Delmon Holdings Building, Level 02, No. 15, Mile Post Avenue, Colombo 03, t: 009411/5055219

Časový posun na Srí Lance
4 hodiny dopředu během léta, 5 hodin během zimy

Očkování a péče o zdraví při zájezdech na Srí Lanku
Očkování není povinné, jen pro pobyty na Srí Lance přesahující běžný turistický rámec je doporučeno užívat antimalarika a očkování proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu, kontaktujte odborníky. Dodržujte základní hygienická pravidla pro pobyt v tropech, tj. nepít vodu z kohoutku, vybavit se repelenty proti bodavému hmyzu, nezapomenout léky na střevní potíže a opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem.

Výsledky hledání
Náš tip
Induruwa Beach Resort

Induruwa Beach Resort

Srí Lanka » Induruwa

3273 termínů / 333 Last minute / 9 First minute

Strava: SN, PL, PP Odlet: PRG, VIE, BTS, MUC Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Roy Villa Beach Resort

Roy Villa Beach Resort

Srí Lanka » Kalutara

73 termínů / 4 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky LM

Náš tip
Hibiscus Beach

Hibiscus Beach

Srí Lanka » Kalutara

5450 termínů / 279 Last minute / 957 First minute

Strava: SN, PL, PP, Al Odlet: PRG, VIE, BTS, MUC Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
C Hotel

C Hotel

Srí Lanka » Negombo

104 termínů / 8 Last minute / 0 First minute

Strava: BS, SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky LM

Náš tip
Carolina Beach Hotel

Carolina Beach Hotel

Srí Lanka

80 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: SN, PL, PP, Al Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Coral Rock

Coral Rock

Srí Lanka » Hikkaduwa

2785 termínů / 7 Last minute / 0 First minute

Strava: BS, SN, PL, PP Odlet: PRG, VIE, BTS, MUC Odjezd z: 0 míst

letecky LM

Náš tip
Club Waskaduwa Beach Resort & Spa

Club Waskaduwa Beach Resort & Spa

Srí Lanka

4020 termínů / 10 Last minute / 0 First minute

Strava: SN, PL, PP, Al Odlet: PRG, VIE, BTS, MUC Odjezd z: 0 míst

letecky LM

Náš tip
Hotel Villa Ocean View

Hotel Villa Ocean View

Srí Lanka » Wadduwa

1080 termínů / 9 Last minute / 1002 First minute

Strava: SN, PL, PP Odlet: PRG, BTS Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Coco Royal Beach Resort

Coco Royal Beach Resort

Srí Lanka » Kalutara

1227 termínů / 270 Last minute / 634 First minute

Strava: SN, PL, PP, Al Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Pandanus Beach Resort & Spa

Pandanus Beach Resort & Spa

Srí Lanka » Induruwa

5444 termínů / 183 Last minute / 1320 First minute

Strava: SN, PL, PP, Al Odlet: PRG, VIE, BTS, MUC Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM


další nabídky >


TOPlist