Turecko

Detail státu

Turecko Turecko - transparent

Nabízíme 566 ubytovacích kapacit za cenu 6 980 Kč - 151 790 Kč.

Destinace:

TURECKO

Jedním z mnoha důvodů proč si vybrat Turecko pro svoji dovolenou je skvělé počasí. Během dlouhélo léta jsou na pobřeží Egejského a Středozemního moře krásné dny se slunečním svitem a příjemnou teplotou moře. Turecko je levnější než jiné evropské prázdninové destinace a vyhlášená je turecká pohostinnost. Na pobřeží je soustředěno několik antických archeologických nalezišť, která patří k nejvýznamnějším na světě. Dovolená v Turecku tím dostává i jiný rozměr než jen lenošení u moře v dobře vedených hotelech s velkým zázemím pro děti a sportovně založené klienty.
Istanbul je jediné město na světě, které spojuje 2 kontinenty a které bylo hlavním městem jak islámské tak křesťanské říše. Spousta paláců, mešit, kostelů a muzeií jistě uspokojí každého obdivovatele kultury. Istanbul je kulturním a společenským centrem Turecka a více než kdekoliv jinde se zde setkává Východ se Západem.

Turecko zájezdy, Turecko dovolená, Turecko last minute,dovolená Turecko

Dovolená v Turecku: tato země dvou světadílů Vás láká k návštěvě svými jedinečnými památkami, nádhernou krajinou, krásnými plážemi, čistým mořem a vůní Orientu. Najdete zde tajemnou východní exotiku, ale i nejskvostnější historické památky Evropy. Jednou z nejaktraktivnějších oblastí je Turecká riviéra. Tato část Středozemního moře patří k nejteplejším. Pobřeží je zde lemováno písečnými i oblázkovými plážemi, v pozadí pohoří Taurus. Turecké riviéře vévodí letovisko Alanya s příjemným a teplým subtropickým podnebím, které zaručuje turistickou sezonu od dubna až do konce října. Dalšími velmi oblíbenými letovisky jsou Side, Belek, Antalya, Kemer. Vybrat si můžete z velmi bohaté nabídky hotelů , které poskytují služby na velmi dobré úrovni. Přesto doporučujeme volit hotely nejméně 4hvězdičkové. Nesmíme ovšem opomenout ani Egejskou riviéru, která je zcela odlišná od Turecké riviéry a je opravdovým přírodním rájem. Egejská riviéra také nabízí svým návštěvníkům nádherné pláže, zátoky s tyrkysově průzračným mořem, spoustu zeleně. Nejznámější letoviska Egejské riviéry jsou bezesporu Bodrum, Marmaris, Turgutreis, Kusadasi, Gumbet a další..

Praktické informace o Turecku:

Doba letu do Turecka: 2:40 hod

Vstupní formality: po českých turistech není vízum do Turecka požadováno. Občané ČR cestující do Turecka musí mít platný cestovní pas, jehož doba platnosti přesahuje minimálně o 3 měsíce dobu plánovaného pobytu.

Měna: tureckou měnou je turecká lira (TL), která se dělí na 100 kurušů. I přesto, že v turistických centrech na pobřeží je již dost bankomatů a je možné platit kreditními kartami, doporučujeme vzít s sebou hotovost v EUR či USD. České koruny nelze v Turecku vyměnit.

Turecko a spropitné: v Turecku je zvykem dávat spropitné. Hotely mají originální systém vybírání spropitného a to formou kasiček, které bývají umístěny např. v recepci, restauraci. Od hostů se očekává, že na konci pobytu nechají v kasičce drobné.

Hygienické podmínky v Turecku: ve velkých městech a turistických centrech jsou hygienické podmínky velmi dobré. Určitě se vyvarujte nemytého ovoce, nabírané zmrzliny a nepijte vodu z vodovodu. Kromě tradičních tureckých záchodů jsou v hotelech klasické "evropské" toalety. Toalety rozeznáte podle nápisů Bay nebo Erker pro muže a Bayan nebo Kadum pro ženy.

Zdravotní péče v Turecku: Informace o nejbližších zdravotních zařízeních Vám sdělí v hotelu. V tureckých lékárnách jsou léky relativně levné a dokonce i antibiotika si zde můžete zakoupit bez lékařského předpisu. Poplatky za lékařskou péči se platí v hotovosti. Dle smlouvy mezi ČR a TR mají občané ČR v akutním případě nárok na bezplatné ošetření ve státních zdravotnických zařízeních, resp. na ošetření placené v hotovosti s následným proplacením provedeného ošetření po návratu do ČR. Doporučujeme sjednat si standardní cestovní zdravotní pojištění, které navíc umožňuje ošetření i v soukromých zdravotních zařízeních, kde kvalita poskytované péče je obecně vyšší.

Fotografování v Turecku: ve většině muzeí je fotografování zakázáno, někde se vydává povolení k fotografování za poplatek. Je tady přísně zakázáno fotografování vojenských prostor, vojáků a policie. Není ani dovoleno fotografovat modlícího se člověka. Pokud si budete chtít někoho vyfotit zblízka, je slušností se zeptat na souhlas, občas se očekává i bakšiš.

Časový rozdíl v Turecku: v Turecku je o hodinu více.

Mravy a zvyklosti v Turecku: Turecko je muslimská země, lidé však nejsou fanatickými věřícími. Při vstupu do mešity se očekává, že bude mít všechna obnažená místa zakrytá, muži by měli mít kalhoty a tričko s rukávem a ženy musí mít také na hlavě uvázaný šátek, kalhoty nebo dlouhou sukni. Pokud není člověk náležitě oblečen, může si  u některých mešit vypůjčit i dané části oděvu.Vstup do mešit je vyžadován bez obuvi, stejně tak i na kobereček před vchodem.

Půjčení a řízení auta v Turecku: na cesty po Turecku je příjemné a poměrně výhodné půjčit si automobil, je nutné mít s sebou platný řidičský průkaz skupiny B. Mezinárodní řidičský průkaz je povinný a v některých půjčovnách musíte předložit kraditní kartu. Cena za pronájem auta v Turecku na jeden den se pohybuje od 1.200 Kč, v závislosti na typu vozu a sezoně. Pronájem motocyklu v Turecku  stojí přibližně o polovinu méně. Při pronájmu auta je nutné složit vratnou zálohu. Platí tady pravidlo "absolutní přednosti motorového vozidla", proto i chodci by tu měli být velmi pozorní.

Veřejná doprava, taxi v Turecku: nejlepším dopravním prostředkem k dopravě po turistické oblasti je buď taxi nebo pravidelné autobusové linky nebo místní minibusy, tzv. dolmuši - jezdí mezi jednotlivými letovisky a staví kdekoliv. Jízdenky se kupují přímo v autobuse. Nejlevnějším dopravním prostředkem ale bývají pro skupiny lidí taxi. Jsou vybaveny většinou fungujícím taxametrem. U delších tras jsou ceny pevně stanoveny. Seznamy těchto cen bývají vyvěšeny na centrálních stanovištích taxíků.

Telefonování: místní i mezinárodní hovory jsou možné ze všech hotelů, mnohem levnější je telefonovat z telefonních automatů. Prodávají se zde telefonní karty na 30,60 a 100 jednotek. Nejlevněji se prodávají na poštách. Pošty jsou označené písmeny PTT. Na hlavních poštách v turistických centrech jsou nabízeny i služby, jako je směna cestovních šeků nebo telefax.

Turecká kuchyně: údajně patří mezi jednu ze tří největších světových kuchyní. Turecké pokrmy jsou velmi zdravé a chuťově výrazné. Většina jídel se vaří nebo dusí a ke smažení se používá olivový olej. Žádné slavnostnější jídlo se neobejde bez polévky. Velké oblibě se těší horké jogurtové polévky. Velmi často se podávají předkrmy, např. pilav (vařená rýže s dušeným skopovým masem, rajčaty, cibulí, šafránem a jiným kořením, nebo i s rozinkami) nebo lahmacun (turecká pizza). Za vyzkoušení stojí určitě kebab (maso opékané na rožni). Neodmyslitelnou součástí většiny jídel jsou saláty. Národním nápojem je čaj, turecká káva se pije méně často. K oblíbeným alkoholickým nápojům patří pivo a anýzovka (obsahuje 50 % alkoholu), dále rakije , která se připravuje z hrozinek a ochucuje anýzem. Podává se vychlazená a ředí se vodou. Víno se doporučuje objednávat jen v lepších restauracích. Nejlepší místní značky jsou Guzel marmara (lehké červené) nebo Duloca (bílé).

Důležité adresy:

Velvyslanectví ČR v Turecku:

Ugur Mumcu Caddesi 100, 06770 Gaziosmanpasa, Ankara, tel.: +90/312/4461245

Velvyslanectví Turecka v ČR:

Na Ořechovce 69, 160 00  Praha 6, tel.: +420/224 311 402

Výsledky hledání
Náš tip
Krásy Kappadokie a Turecké Riviéry - akce senior

Krásy Kappadokie a Turecké Riviéry - akc…

Turecko » Turecká riviéra » Antalya

3 termíny / 3 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky LM

Náš tip
Taksim Premium

Taksim Premium

Turecko » Istanbul

9 termínů / 1 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky LM

Náš tip
Klas

Klas

Turecko » Istanbul

29 termínů / 9 Last minute / 2 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Kafkas hotel Istanbul

Kafkas hotel Istanbul

Turecko » Istanbul

29 termínů / 9 Last minute / 2 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Vezir

Vezir

Turecko » Istanbul

19 termínů / 9 Last minute / 2 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Bilinc

Bilinc

Turecko » Istanbul

29 termínů / 9 Last minute / 2 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Doris Aytur

Doris Aytur

Turecko » Turecká riviéra » Alanya » Mahmutlar

6 termínů / 5 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: PRG, KTW Odjezd z: 0 míst

letecky LM

Náš tip
Nergos Villa Gizem

Nergos Villa Gizem

Turecko » Turecká riviéra » Side

6 termínů / 6 Last minute / 0 First minute

Strava: SN, PL, PP Odlet: PRG, KTW Odjezd z: 0 míst

letecky LM

Náš tip
Avicenna

Avicenna

Turecko » Istanbul

111 termínů / 1 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky LM

Náš tip
Golden Royal

Golden Royal

Turecko » Istanbul

9 termínů / 1 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky LM


další nabídky >


TOPlist